Pompa ciepła jest energooszczędnym urządzeniem grzewczym. Nie emituje do atmosfery gazów cieplarnianych, nie wymaga zawiłej obsługi, pobiera niewiele energii. Coraz więcej osób decyduje się na ogrzewanie domu za jej pomocą. Otwarte pozostaje pytanie, jak sterować temperaturą przy pompie ciepła wybranej jako źródło ciepła w budynku? Krążą opinie, że sterowanie strefowe (opłacalne i najbardziej ekologiczne) może spowodować jej usterki. Radzimy, jak robić to bezpiecznie, nie ryzykując uszkodzenia urządzenia.

Sterowanie strefowe przy pompie ciepła

Sterowanie temperaturą każdej strefy grzewczej z osobna polega na zainstalowaniu termostatu w każdym pomieszczeniu. Umożliwia dostosowanie temperatury do potrzeb mieszkańców (w hotelach – lokatorów, w biurach – pracowników).

Pompa ciepła, z uwagi na swój mechanizm pracy, ma długi rozruch. Wymaga czasu, żeby nagrzać pobrany ze środowiska czynnik (np. powietrze). Wydaje się to problematyczne w sytuacji, gdy chcemy zastosować sterowanie strefowe. Przykładowo, ogrzewając podłogowo
małe pomieszczenie (dajmy na to łazienkę), w bardzo krótkim czasie wymuszamy włączenie i wyłączenie pompy ciepła. A to może spowodować usterkę.

Właśnie dlatego w tym przypadku nie sterujemy pompą ciepła, a rozdziałem wody ze zbiornika buforowego. Jego zadaniem jest zgromadzenie ciepła wyprodukowanego przez pompę. To proste rozwiązanie pozwala bez obaw korzystać z korzyści strefowego sterowania temperaturą w budynku, nie ingerując w mechanizm działania samej pompy.

Korzyści płynące ze sterowania ogrzewaniem

Strefowe sterowanie temperaturą opłaca się zawsze, przy każdym typie ogrzewania. Dzięki niemu unikamy przegrzania, zużywamy mniej energii grzewczej. Wykorzystujemy tyle ciepła, ile potrzebujemy, a przez to oszczędzamy pieniądze. Możemy też dostosować temperaturę do tego, jak żyjemy, jak użytkujemy pokoje. Jeśli więc poznamy temat i wykorzystamy sterowanie strefowe dla tak wydajnego urządzenia, jak pompa ciepła, zyskamy. Tylko zróbmy to z głową.

Zapamiętaj

Ogrzewając budynek pompą ciepła nie musisz rezygnować ze sterowania strefowego, jednak Twoja instalacja powinna być wyposażona w zbiornik buforowy. Zgromadzone w nim ciepło będzie rozdzielane na poszczególne pętle grzewcze i to właśnie tym procesem będziesz bezpiecznie sterować. Sterowniki i termostaty dawkują ciepło zgodnie z ustawieniami systemu. To pozwali zautomatyzować rozkład czynnika grzewczego i utrzymać wybraną temperaturę. Sterowanie odbywa się na poziomie zbiornika buforowego, a nie pompy ciepła. Zarządzanie temperaturą staje się tak efektywne jak przy ogrzewaniu gazowym czy elektrycznym.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.