CB500 i CB500X – przewodowe listwy do sterowania ogrzewaniem podłogowym

Ogrzewania podłogowego nie trzeba zachwalać. Jego zalety są znane: równomierny rozkład temperatur, długie oddawanie ciepła, estetyczny wygląd, czystsze i zdrowsze powietrze w pomieszczeniach. Odpowiednio sterowana podłogówka jest sposobem na utrzymanie w budynku komfortu cieplnego. Jednak, żeby dobrze wyregulować ten typ ogrzewania, trzeba zainwestować w solidne sterowniki do podłogówki. Właściwa listwa sterująca jest warunkiem wydajnej pracy ogrzewania. Istotne, aby system był niezawodny i dostępny w dobrej cenie. Urządzeniami spełniającymi te kryteria są nowości marki SALUS Controls – listwa CB500 i CB500X. Posiadamy w asortymencie również inne listwy (np. w wariancie bezprzewodowym), które precyzyjnie regulują pracę ogrzewania płaszczyznowego. Jednak CB500 i CB500X zostały zaprojektowane po to, aby maksymalnie ułatwić instalatorom pracę podczas montażu.

CB500 i CB500X – usprawnienia instalacyjne

CB500 – przewodowa listwa z wbudowanym modułem sterującym

CB500X – przewodowa listwa bez modułu sterującego (opcjonalnie rozbudowa CB500)

 1. bardzo przystępne cenowo
 2. rozwiązują wiele problemów instalacyjnych
 3. są kompaktowe i smukłe - można je zamontować praktycznie w każdej szafce rozdzielacza
 4. brak problemów nieustawności modułów dodatkowych - łączenie listew można poprowadzić własnym przewodem - dowolność ułożenia
 5. bezproblemowe zdejmowanie i zakładanie pokrywy, dzięki wygodnym zaczepom
 6. instalacja przewodów jest łatwa – nie wymagają wcześniejszego przygotowania (np. cynowania)
 7. układ przewodów w listwie jest dostosowany do grubości - cieńsze przewody siłowników układa się na górze, a grubsze przewody regulatorów – na dole
 8. Nie trzeba demontować żadnej części listwy, żeby poukładać przewody. Po zdjęciu pokrywy wszystko jest widoczne, do każdego elementu jest dostęp
 9. poręczne zaciski łączące, montaż okablowania – możliwość użycia dowolnych narzędzi
 10. przewody termostatów można od razu zabezpieczyć przed wyrwaniem – umieszczając je w specjalnej listewce
 11. wygoda wpinania - instalator może położyć listwę na stole lub podłodze, ułożyć przewody i zamontować urządzenie w szafce (dobry dostęp do otworów montażowych)

Listwy doskonałe!

Główne funkcje CB500 i CB500X

Niezbędna wiedza o najnowszych listwach centralnych marki SALUS Controls:

 1. Sterują 5 niezależnymi strefami grzewczymi (do jednej listwy można podłączyć 5 regulatorów). Jest to standardowa liczba na jeden rozdzielacz. Listwy mogą być łączone do 15 stref (współpraca CB500 z CB500X w kombinacji: 1 x CB500 + 2 x CB500X). Kolorowy nadruk ułatwia podłączenie przewodów.
 2. Posiadają 20 wyjść do podłączenia siłowników. Co istotne, zastosowano tu inny niż w poprzednikach podział sterowania siłownikami. We wcześniejszych modelach jeden termostat sterował 4 siłownikami. W CB500 i CB500X podział jest bardziej dostosowany do potrzeb budynku, np. jeden termostat może obsłużyć 6 siłowników (większe pomieszczenie), drugi – 2 siłowniki (mniejsze pomieszczenie), a pozostałe termostaty – 4 siłowniki.
 3. Urządzenia mają wbudowany bezpiecznik. A więc CB500X (listwa bez modułu) również jest samodzielnie działającym urządzeniem – a nie tylko rozbudową listwy głównej. Pracując jako rozbudowa, CB500X nie potrzebuje dodatkowego zasilania – należy ją podłączyć bezpośrednio do CB500.
 4. Listwy można montować na szynę DIN.

CB500 – istotne informacje o wbudowanym module sterującym?

 1. Wejście na kocioł umożliwia włączenie urządzenia grzewczego, gdy dowolny regulator wyśle sygnał zapotrzebowania na ciepło lub wyłącza kocioł, gdy wszystkie regulatory przestaną zgłaszać takie zapotrzebowanie. Posiada funkcję trzyminutowego opóźnienia włączania kotła, która daje instalacji czas na przygotowanie się do pracy (np. siłowniki zdążą się otworzyć). Można także wybrać czas opóźnienia wyłączenia kotła (od 0 do 15 minut). Jest to przydatne, gdy termostaty nie kończą grzania w tym samym momencie. Podobne funkcje posiada dodatkowe wyjście na źródło ogrzewania lub chłodzenia.
 2. Przekaźnik do kotła ma styki beznapięciowe. Dodatkowe sterowanie pompą ciepła lub urządzeniem chłodzącym również następuje przez przekaźnik beznapięciowy.
 3. Zmiana trybu grzanie/chłodzenie odbywa się z poziomu listwy oraz na każdym regulatorze. Listwa posiada wejście na podłączenie czujnika punktu rosy.
 4. Wyjście sterujące pompą jest napięciowe (230V), co ułatwia instalację. Pompę można podłączyć bezpośrednio do listwy sterującej, bez dodatkowych mostków.
 5. Pompa włącza się i wyłącza z trzyminutowym opóźnieniem, aby dać instalacji czas na przygotowanie się do pracy.

CB500 (listwa z modułem) i CB500X (listwa bez modułu) – którą wybrać?

Mówiąc najprościej: listwy sterujące wybiera użytkownik, który w swoim domu chce sterować strefowo, czyli w każdym pomieszczeniu utrzymywać temperaturę dopasowaną do jego funkcji lub pory dnia. Jeżeli nie zachodzi potrzeba sterowania pompą ciepła lub kotłem, a jedynie siłownikami własnego obwodu grzewczego (np. przy ogrzewaniu miejskim), wtedy wystarczy CB500X. Jeśli jednak w budynku jest potrzeba sterowania dodatkowym źródłem ciepła, wtedy należy wybrać listwę CB500.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.