Zmiany w prawie budowlanym od 2021r.

Zmiany w prawie budowlanym od 2021r.

Zmiany w prawie budowlanym od 2021r.

 

Co prawda nowelizacja prawa budowlanego obowiązuje od 19 września 2020 r., ale tak naprawdę zmiany te odczuwamy dopiero od 2021r. Bowiem od 1 stycznia 2021 roku weszły w życie nowe, zaostrzone przepisy dotyczące domów w Polsce, określane normą WT2021 lub standardem energetycznym WT2021. Nowe warunki techniczne stanowią, że budynek oraz jego wszystkie instalacje (grzewcza, wentylacyjna, klimatyzacyjna, ciepłej wody użytkowej) muszą być tak zaprojektowane, by spełniać wskazane wymagania dla wskaźnika EP (w przypadku budynków użyteczności publicznej, zamieszkania zbiorowego, produkcyjnych, gospodarczych i magazynowych – dotyczy to również wbudowanego oświetlenia). Wskaźnik EP określa ilość energii nieodnawialnej dla danego budynku

W poprzednich latach wartość tego wskaźnika była od 2017 roku na poziomie 95 EP. Od 2021 roku wskaźnik EP nie może przekroczyć wartości 70. Tak niski wskaźnik EP jest możliwy do osiągnięcia tylko przy wykorzystaniu energooszczędnych materiałów oraz instalacji. Im mniejsza wartość EP tym budynek jest bardziej energooszczędny.

Celem zmian w prawie budowlanym jest doprowadzenie do zmniejszenia zużycia energii dzięki zastosowaniu bardziej efektywnych, jak i ekologicznych źródeł ciepła. Ponadto nowe WT dotyczą również zmniejszenia utraty ciepła budynków. Podsumowując, wszystkie nowo wybudowane budynki muszą być energooszczędne lub pasywne. Wymogi powyższe nie będą spełnione dbając tylko o dobrą izolację budynków, musimy postawić także na urządzenia korzystające z energii odnawialnej.

Według ekspertów, rozwiązaniem idealnym jest rekuperacja, która nie tylko odpowiada za czyste powietrze w domu, ale także odzyskuje z wywiewanego powietrza część energii. Dzięki temu bardzo obniża zapotrzebowanie domu w energię i jest najprostszym sposobem na sprostanie nowym przepisom. Zachęcam do zapoznania się z naszym szkoleniem z zakresu rekuperacji

https://e-proficlub.pl/szkolenie/heatpex-rekuperacja/ .

Dzisiaj ceny innych ekologicznych rozwiązań jak pomp ciepła czy fotowoltaiki są wysokie, ale biorąc pod uwagę, że rynek tych urządzeń się stale zwiększa, rozpiętość cenowa rośnie, a zatem w niedalekiej przyszłości można domniemywać będą stosowane coraz częściej gwarantując spełnianie zaostrzonych wymogów.

 

Mam Nadzieję, że pomogliśmy

Zespół e-Proficlub